Jak kupować kryptowalutę?

Second And Pine  / Others /  Jak kupować kryptowalutę?

Jak kupować kryptowalutę?

0 Comments

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, zorientowanie się, jak kupić Bitcoin, Dogecoin, Ethereum i inne kryptowaluty może być początkowo mylące.

 

Na szczęście jest to dość proste, aby nauczyć się lin, jak inwestować w kryptowaluty. Możesz zacząć inwestować w kryptowaluty, wykonując te pięć prostych kroków.

 

Pamiętaj jednak, że inwestowanie w kryptowaluty jest czysto spekulacyjne, a Twój kapitał jest zagrożony. Możesz stracić część lub wszystkie swoje pieniądze.

 

Ponadto handel kryptowalutami jest w dużej mierze nieuregulowany w Polsce, a jeśli coś pójdzie nie tak – na przykład firma zniknie z rynku – nie będziesz miał możliwości uzyskania odszkodowania.

 

1. Wybierz brokera lub giełdę kryptowalut

 

Aby kupić kryptowaluty, najpierw musisz wybrać brokera lub giełdę kryptowalut. Chociaż każdy z nich pozwala na zakup kryptowalut, istnieją między nimi kluczowe różnice, o których należy pamiętać.

 

Czym jest giełda kryptowalut?

 

Giełda kryptowalut to platforma, na której kupujący i sprzedający spotykają się, aby handlować kryptowalutami. Giełdy często mają stosunkowo niskie opłaty, ale mają tendencję do posiadania bardziej złożonych interfejsów z wieloma typami handlu i zaawansowanymi wykresami wydajności, z których wszystkie mogą sprawić, że będą one zastraszające lub nawet nieodpowiednie dla nowych inwestorów kryptowalutowych.

 

Niektóre z najbardziej znanych giełd kryptowalutowych to Coinbase, Gemini, Binance i eToro. Podczas gdy standardowe interfejsy handlowe tych firm mogą przytłaczać początkujących, szczególnie tych bez doświadczenia w handlu akcjami, oferują one również przyjazne dla użytkownika łatwe opcje zakupu.

 

Wygoda ma jednak swoją cenę, ponieważ przyjazne dla początkujących opcje kosztują znacznie więcej niż kosztowałoby kupienie tej samej kryptowaluty za pośrednictwem standardowego interfejsu handlowego każdej platformy. Aby zaoszczędzić na kosztach, możesz dążyć do nauczenia się wystarczająco dużo, aby wykorzystać standardowe platformy handlowe przed dokonaniem pierwszego zakupu kryptowalut – lub niedługo po tym.

 

Ważna uwaga: jako ktoś nowy w kryptowalutach, będziesz chciał się upewnić, że wybrana przez Ciebie giełda lub broker pozwala na transfery w walucie fiat (takiej jak funt szterling i dolar) i zakupy dokonywane w funtach szterlingach. Niektóre giełdy pozwalają jedynie na zakup kryptowalut przy użyciu innej kryptowaluty, co oznacza, że musiałbyś znaleźć inną giełdę, aby kupić tokeny, które preferowana przez Ciebie giełda akceptuje, zanim mógłbyś rozpocząć handel kryptowalutami na tej platformie.

 

Czym jest broker kryptowalutowy?

 

Brokerzy kryptowalutowi eliminują złożoność zakupu kryptowalut, oferując łatwe w użyciu interfejsy, które współdziałają z giełdami za Ciebie. Niektórzy pobierają wyższe opłaty niż giełdy. Inni twierdzą, że są “wolni”, a jednocześnie zarabiają pieniądze, sprzedając informacje o tym, co Ty i inni inwestorzy kupują i sprzedają dużym domom maklerskim lub funduszom, lub nie realizując Twojej transakcji po najlepszej możliwej cenie rynkowej.

 

Chociaż są one niezaprzeczalnie wygodne, musisz uważać na brokerów, ponieważ możesz napotkać ograniczenia dotyczące przenoszenia swoich udziałów w kryptowalutach poza platformę. Z niektórymi, na przykład, nie możesz przenieść swoich udziałów w kryptowalutach poza swoje konto.

 

To może nie wydawać się wielką sprawą, ale niektórzy inwestorzy kryptowalutowi, zwłaszcza zaawansowani, wolą trzymać swoje monety w portfelach kryptowalutowych dla dodatkowego bezpieczeństwa. Niektórzy nawet wybierają sprzętowe portfele kryptowalutowe, które nie są podłączone do Internetu dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

 

>>> Gdzie tanio i bezpiecznie kupić kryptowalutę

 

  1. Utwórz i zweryfikuj swoje konto

 

Gdy już zdecydujesz się na brokera lub giełdę kryptowalut, możesz zarejestrować się, aby otworzyć konto. W zależności od platformy i kwoty, którą planujesz kupić, być może będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość. Jest to niezbędny krok, aby zapobiec oszustwu i spełnić wymagania regulacyjne dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.

 

Możesz nie być w stanie kupić lub sprzedać kryptowaluty, dopóki nie zakończysz procesu weryfikacji. Platforma może poprosić Cię o przesłanie kopii prawa jazdy lub paszportu, a nawet możesz zostać poproszony o przesłanie selfie, aby udowodnić, że Twój wygląd pasuje do przedstawionych dokumentów.

 

3. Zdeponuj środki pieniężne, aby rozpocząć inwestycję

 

Aby kupić kryptowaluty, musisz upewnić się, że masz fundusze na koncie. Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto kryptowalutowe poprzez połączenie konta bankowego lub dokonanie płatności kartą debetową lub kredytową (uważaj na wysokie opłaty od dostawcy karty przy opcji karty kredytowej – patrz poniżej).

 

W zależności od giełdy lub brokera i Twojej metody finansowania, być może będziesz musiał poczekać kilka dni, zanim będziesz mógł użyć wpłaconych pieniędzy do zakupu kryptowaluty.

 

Oto jedna wielka uwaga kupującego: podczas gdy niektóre giełdy lub brokerzy pozwalają na wpłatę pieniędzy z karty kredytowej, robienie tego jest niezwykle ryzykowne – i kosztowne. Firmy wydające karty kredytowe przetwarzają zakupy kryptowalut za pomocą kart kredytowych jako zaliczki gotówkowe. Oznacza to, że podlegają one wyższym stopom procentowym niż zwykłe zakupy, a także będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty za zaliczkę gotówkową.

 

Na przykład, możesz być zmuszony do zapłacenia 5% kwoty transakcji, gdy dokonujesz zaliczki gotówkowej. Jest to dodatek do wszelkich opłat, które może pobierać Twoja giełda kryptowalut lub dom maklerski, a te mogą wynosić do 5%, co oznacza, że możesz stracić 10% swojego zakupu kryptowalut na rzecz opłat.

 

4. Złóż zamówienie na kryptowalutę

 

Kiedy na Twoim koncie są już pieniądze, jesteś gotowy, aby złożyć swoje pierwsze zamówienie na kryptowaluty. Istnieją setki kryptowalut do wyboru, od znanych nazw, takich jak Bitcoin i Ethereum, do bardziej niejasnych kryptowalut, takich jak Theta Fuel lub Holo.

 

Kiedy zdecydujesz się, którą kryptowalutę kupić, możesz wprowadzić jej symbol ticker – Bitcoin, na przykład, to BTC – i ile monet chcesz kupić. W przypadku większości giełd i brokerów możesz kupić ułamkowe udziały w kryptowalucie, co pozwala kupić kawałek drogich tokenów, takich jak Bitcoin lub Ethereum, które w przeciwnym razie zajmują tysiące funtów, aby być właścicielem.

 

5. Wybierz metodę przechowywania

 

Giełdy kryptowalut nie są wspierane przez takie zabezpieczenia jak brytyjski Financial Services Compensation Scheme i są narażone na dodatkowe ryzyko kradzieży lub włamania. Możesz nawet stracić swoje inwestycje, jeśli zapomnisz lub zgubisz kody dostępu do swojego konta. Dlatego tak ważne jest, aby mieć bezpieczne miejsce do przechowywania swoich kryptowalut.

 

Jak wspomniano powyżej, jeśli kupujesz kryptowaluty za pośrednictwem brokera, możesz mieć niewielki lub żaden wybór co do sposobu przechowywania swojej kryptowaluty. Jeśli kupujesz kryptowaluty za pośrednictwem giełdy, masz więcej opcji:

 

Pozostaw kryptowalutę na giełdzie. Kiedy kupujesz kryptowalutę, jest ona zazwyczaj przechowywana w tzw. portfelu kryptowalutowym podłączonym do giełdy. Jeśli nie podoba Ci się dostawca, z którym współpracuje Twoja giełda, lub chcesz przenieść ją w bardziej bezpieczne miejsce, możesz przenieść ją poza giełdę do oddzielnego portfela gorącego lub zimnego. W zależności od giełdy i wielkości transferu, możesz być zmuszony do uiszczenia niewielkiej opłaty, aby to zrobić.

Gorące portfele. Są to portfele kryptowalut, które są przechowywane online i działają na urządzeniach podłączonych do Internetu, takich jak tablety, komputery lub telefony. Gorące portfele są wygodne, ale istnieje większe ryzyko kradzieży, ponieważ wciąż są podłączone do Internetu.

Zimne portfele. Zimne portfele kryptowalutowe nie są podłączone do Internetu, co czyni je najbezpieczniejszą opcją do przechowywania kryptowalut. Mają one formę urządzeń zewnętrznych, takich jak dysk USB lub dysk twardy. Musisz być jednak ostrożny z zimnymi portfelami: jeśli stracisz kod klucza z nimi związany lub urządzenie się zepsuje, możesz nigdy nie być w stanie odzyskać swojej kryptowaluty. Podczas gdy to samo może się zdarzyć z niektórymi gorącymi portfelami, niektóre są prowadzone przez opiekunów, którzy mogą pomóc Ci wrócić do konta, jeśli zostaniesz zablokowany.

 

Alternatywne sposoby na zakup kryptowalut

 

Podczas gdy kupowanie kryptowalut jest obecnie głównym trendem, jest to zmienny i wysoce ryzykowny wybór inwestycyjny, który prawdopodobnie nie będzie odpowiednią inwestycją dla wielu inwestorów. Istnieje jednak kilka opcji pośredniego inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty, które mogą być dobrą alternatywą:

 

>>> Czytaj dalej na kryptosonar.pl